O SBORU

Smíšený pěvecký sbor MáTa vznikl v roce 1992 jako vyslyšené přání rodičů dětí Základní umělecké školy v Praze 8 Kobylisy, Klapkova 25. Toto přání rodičům splnila paní Zora Krásná, která sbor vedla společně se svým manželem Zdeňkem Krásným, a to až do roku 2001. V té době spolupracoval sbor převážně se symfonickým orchestrem ZUŠ, který také vedla paní Krásná. Paní Krásná byla člověk činu. Největší realizace z té doby byla Carmina Burana od C. Orffa, který sbor společně s orchestrem uvedl ve Španělskám sále Pražského Hradu a ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Sbor v té době také navštívil německý Bad Oldesloe a maďarskou Budapešt. V Německu spolupracoval se sborem Buxtehude a v Maďarsku se sborem Ferencze Liszta. Se sborem Buxtehude měli společný koncert v Míčovně Pražského Hradu.
Od podzimu roku 2001 až do jara roku 2003 vedli sbor Pavel Bělík a Jan Svejkovský. Pod vedením druhého zmiňovaného sbor vystoupil v Rudolfinu na společném školním koncertě k 50. výročí ZUŠ. Řídil sbor i při nahrávání CD vydané právě k tomuto výročí.
Od podzimu roku 2003 vedla sbor Zuzana Krušinová. Ta nastudovala se sborem repertoár pro zájezd do rumunského Banátu, kde MáTa koncertovala na jaře roku 2006 v místních českých vesnicích. Od podzimu roku 2006 se stala novou sbormistryní sboru slečna Helena Velická, tehdy čerstvá absolventka pedagogické fakulty UK v Praze. Pod jejím vedením sbor MáTa vystupoval v minulých letech samostatně i na společných koncertech s různými sbory tuzemskými i zahraničními. Ze samostatných vystoupení zmiňujeme uvedení mše A. Dvořáka D-dur Lužanská v Lužanech (místo prvního uvedení díla) pro Společnost A. Dvořáka a vystoupení na vzpomínkovém koncertě k 135. výročí svatby A. Dvořáka v kostele sv. Petra Na Poříčí v Praze.
Ze zahraničních sborů, s kterými sbor MáTa vystupoval, zmiňujeme chrámový sbor ze Skary (Švédsko), sbor z Faerských ostrovů Kórið hjá Jóhan a již výše zmíněné sbory Buxtehude a F. Liszta. V červenci roku 2010 na pozvání sborů z francouzského Pau byl sbor na koncertním turné v tomto regionu pod Pyrenejemi.
V současné době má sbor na repertoáru skladby církevní i světské. Sbor čítá cca 30 členů a zkouší jednou týdně v ZUŠ Praha 8, Klapkova 25. Jeho zřizovatelem je KPŠ při této škole.